Egipt kryje w sobie niezwykłe atrakcje, ale charakteryzuje się też inną kulturą i obyczajami. Warto poznać kilka z nich.

Zwyczaje egipskie

W wielu miejscach w Europie możemy być zaskoczeni panującym obyczajami, a co dopiero w Azji, Afryce czy na Bliskim Wschodzie. Zwykle stykamy się z inną kulturą, prawami, obyczajami. Każdy kontynent stanowi zupełnie inny świat od tego, w którym żyjemy i który znamy. Dla rodzimych mieszkańców nie zawsze jest oczywiste, że nie znamy ich tradycji, reguł i zwyczajów. Warto poznać kilka z nich przed podróżą do Egiptu, a unikniemy ewentualnych problemów i nieprzyjemności.

W Egipcie spożywanie alkoholu nie jest w dobrym tonie, choć jest dopuszczalne w niektórych restauracjach. Mieszkańcy ze względu na klimat i upał raczej go unikają, gdyż może wywołać różne nieprzyjemne skutki. Co ważniejsze, złamanie tego zwyczaju traktują jak brak szacunku i wychowania. Powszechne jest natomiast palenie tytoniu.

Napiwki to kolejny element kultury w Egipcie – w dobrym tonie jest pozostawienie napiwku np. kelnerowi. Na straganach zaś odbywają się ceremonie dobijania targu – zakup za pierwszą cenę to brak szacunku dla handlarza! Oczekuje on rozmowy, wymiany zdań i opowieści o kraju czy rodzinie. Tematem, którego lepiej nie poruszać, jest polityka – lepiej pozostać ostrożnym, gdyż łatwo można obrazić rozmówcę.

Egipcjanie są niezwykle serdeczni i nie boją się tego okazywać – choćby na ulicach. Jeśli nieznajomy mężczyzna poklepie nas po ramieniu lub do nas zagada, nie musimy się bać – wynika to z miejscowej tradycji i sympatii.