Przed wyjazdem na urlop, sprawdź sytuację polityczno-gospodarczą danego kraju. Warto wiedzieć, czy na pewno bezpiecznie można się tam wybrać – lepiej zachować ostrożność, aby spędzić czas beztrosko.

Zaplanuj bezpieczne wakacje!

Wiele ulubionych przez turystów kierunków wakacyjnych od kilku lat widnieje na tzw. czarnej liście. Przez niebezpieczeństwo i groźby zamachów unikamy podróży w niektóre miejsca. Na tejże liście są też Rzym, Paryż czy Gruzja. Wypoczywający nie czują się bezpiecznie z powodu zagrożenia terrorystycznego lub wojną domową.

Zanim więc kupisz lot na wakacje, sprawdź sytuację polityczno-gospodarczą danego kraju. Do niedawna odradzano podróże m.in. do tureckiej Anatolii, mimo że ceny i pogoda kuszą. Przed zakupem wycieczki lub lotu wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych – znajdziesz tu najświeższe informacje o tym, gdzie należy zachować ostrożność podczas podróży, np. do Maroka, Francji itd.

Warto zwrócić uwagę również na jakże popularny wśród Polaków Egipt – zwykle lepiej wybrać się do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej, nad Morzem Czerwonym – tu właśnie znajduje się Hurghada.

Pomocne są też raporty przygotowywane przez Global Peace Index – obecnie do najbezpieczniejszych kierunków zalicza się m.in. Islandia, Australia i Nowa Zelandia, a także Japonia. Lepiej zaś nie planować wakacji m.in. w Syrii, Iraku czy Afganistanie.
(KK)