Mimo że mieszkańcy mówią po arabsku, można się świetnie porozumieć także w językach europejskich, m.in. angielskim. Dowiedz się więcej!

W jakim języku można porozumieć się w Egipcie?

Powszechnie używanym językiem w Egipcie jest arabski, ale mieszkańcy na co dzień porozumiewają się między sobą także w dialekcie egipskim, tzw. masri. Jest on charakterystyczny przede wszystkim dla Dolnego Egiptu, a z kolei w Górnym Egipcie dialekt sudański. Wynika to z położenia obu części kraju – bliżej Arabii Saudyjskiej czy Afryki Subsaharyjskiej.

Dialektu egipskiego używa ponad 76 milionów ludzi na świecie, nie tylko mieszkańcy Egiptu. W zasadzie stał się popularnym – niemal powszechnym – dialektem języka arabskiego. Można go usłyszeć także poza granicami Egiptu, głównie na Bliskim Wschodzie. Różni się od klasycznego arabskiego przede wszystkim słownictwem i fonetyką…

Jako ciekawostkę można dodać, że alfabet arabski liczy 28 liter, a pisze się w nim od prawej do lewej strony. Z kolei Beduini, mieszkańcy pustyni, posługują się jeszcze innym, osobnym dialektem. Co prawda większość z nich zna też egipski dialekt języka arabskiego…

Jeśli jednak nie planujemy nauki tego dialektu, w Egipcie spokojnie można się porozumieć także po angielsku oraz francusku. W każdym popularnym turystycznie miejscu dominują miejscowi znający język angielski. Wielu z nich mówi płynnie, inni znają podstawy, ale nie powinno być problemów z komunikacją. Zresztą Egipcjanie są tak przedsiębiorczy, że jeśli nie będziemy mogli się z nimi porozumieć, zawołają pomoc – np. kuzyna mówiącego biegle po angielsku.