Na wakacje do Egiptu można wybrać się o dowolnej porze – sezon trwa cały rok!

Pogoda i klimat Egiptu

Jakie są pierwsze skojarzenia z Egiptem? Wyschnięta od upału pustynia, słoneczne plaże, skąpane w promieniach piramidy... I słusznie, bo do Egiptu zawsze warto się wybrać – średnia temperatura powietrza w najpopularniejszych kurortach nie spada poniżej 20 ºC nawet w zimie. Co prawda na północy termometr może wskazywać nieznacznie mniej – w styczniu oraz lutym około 18-19 ºC.

Mimo wszystko w Europie panuje wtedy zima, a tu można cieszyć się piękną i wymarzoną do zwiedzania wiosną.

Z kolei od maja do października mamy gwarantowane wysokie temperatury, głównie nad morzem. Upały powyżej 35 stopni to norma! Na wybrzeżu Morza Czerwonego aż do listopada będziemy się cieszyć co najmniej 25-stopniowym latem, a w sezonie wakacyjnym ekstremalnymi upałami. Z kolei zima w Egipcie trwa od listopada do kwietnia. Najlepszy czas na wyprawę do Egiptu to późna wiosna – warto wybrać się wtedy do wybranego kurortu. Hurghada, Sharm el Sheikh albo Taba są przygotowane dla turystów także poza sezonem wysokim.

W Egipcie mamy ogromne zróżnicowanie klimatyczne, mimo że przyjmuje się, że znajduje się on w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Rozróżniamy, zależnie od regionu, aż cztery strefy klimatyczne. Na wybrzeżu – klimat śródziemnomorski, w okolicach Kairu – półpustynny, w Dolinie Nilu – umiarkowany, a w południowej części – typowy pustynny. Można pokusić się o stwierdzenie, że Nil warunkuje tutejsze życie – gdyby nie dostęp do rzeki, Egipt stałby się bezludną krainą.