Nietypowe położenie i ukształtowanie terenu Egiptu sprawia, że czekają tu różnorodne atrakcje! Leży po części w Afryce Północnej, po części w Azji, do tego graniczy z Izraelem… mieszanka iście wybuchowa?

Egipt – czy to już Afryka?

Główny region Egiptu to tzw. Wielka Oaza. Zajmuje on zaledwie 3% powierzchni kraju, ale jest zamieszkiwany przez około 98% jego mieszkańców. Ponadto większość obszarów Egiptu należy do Kotliny Libijskiej, którą na północy ogranicza Wyżyna Libijska, na południowym zachodzie masyw Uweinat, na wschodzie Próg Czerwonomorski. Osiadla skupiają się zaś w pobliżu Nilu, najdłuższej rzeki afrykańskiej. To ona daje ludziom możliwość przetrwania i warunkowała ich istnienie przed wiekami.

Delta Nilu zajmuje powierzchnię aż 22 tysięcy km2 i wciąż ulega poszerzaniu, gdyż rzeka dostarcza materiału budowlanego. Po obu stronach Nilu rozciągają się pustynie – Zachodnia jest częścią Sahary i zajmuje 3/5 powierzchni Egiptu, a Wschodnia to skalisty płaskowyż upstrzony dolinami z wodami okresowymi. Mimo że to pustynia jest pierwszym skojarzeniem z Egiptem, nie wolno też zapomnieć o dostępie do morza…

Wybrzeża Egiptu – wybrzeże Morza Śródziemnego i wybrzeże Morza Czerwonego – nie należą do łatwo dostępnych, a infrastrukturę turystyczną rozwinięto w wybranych miejscach, które szybko stały się popularnymi kurortami. Wybrzeże Morza Czerwonego charakteryzują skaliste brzegi, ale warto mieć odpowiedni sprzęt do nurkowania, gdyż rafy koralowe są tu bajeczne.